Végrehajtó funkciók
A végrehajtó funkciók (vagy más néven exekutív funkciók) azok, amik a viselkedés és az azt irányító gondolkodási tevékenységek összerendezését végzik a távolabbi célok elérése érdekében. Kicsit leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy a végrehajtó funkciók teszik lehetővé, hogy gondolkodj, mielőtt cselekszel.
Ezek a képességek az újfajta, nehéz és célorientált feladatok megoldásához, valamint a környezeti változásokhoz történő rugalmas alkalmazkodáshoz szükségesek. Ide tartoznak a következők:
- tervezés
- döntés
- problémamegoldás
- a következmények előrejelzése
- az aktuális célok szem előtt tartása
- a figyelem fenntartása
- monitorozás (azaz egy feladat megoldási folyamatának nyomon követése)
- zavaró, elterelő ingerek és körülmények figyelmen kívül hagyása
- ellenállás a pillanatnyi kísértésnek
- a figyelem ide‑oda váltása
- a jelen helyzet változásaihoz való rugalmas alkalmazkodás
- az egymásnak ellentmondó tények kezelése
- multitasking (azaz a párhuzamosan végzett feladatok összehangolása)
- az akadályozottság vagy egyéb okból adódó feszültség elviselése
- munkamemória (azaz a mindössze pár másodpercig tartó emlékezet)
Mindezek együttes működése szükséges azokhoz a magasabb rendű gondolkodási folyamatokhoz, amik lehetővé teszik a célirányos viselkedést. Ez elengedhetetlen többek között az alábbiakban:
- tervezést és döntést igénylő feladatok (pl. egy vár felépítése kockákból, egy heti menü összeállítása a család számára)
- hibák felismerése és kijavítása (pl. egy tévesen kiválasztott fakocka helyett az odaillő darab kiválasztása, az egyik családtag távollétének felismerése és a menü e szerinti módosítása)
- újfajta, nehéz helyzetekben való megfelelés (pl. a küszöböt figyelembe véve felépíteni a várat, a következő héten kizárólag vegetáriánus ételeket készíteni)
A végrehajtó funkciók az agy egészen távoli pontjait összekötő idegi hálózatban zajlanak. Ezeknek a szanaszét lévő agyterületeknek az összeköttetése és egyesített működtetése a prefrontális agykéregben történik. Éppen ezért a homlok mögött lévő prefrontális agykéreg sérülése gyakran eredményezi a végrehajtó funkciók zavarát, ugyanakkor ezeknek a képességeknek a hiányossága más egyéb agyterületek sérülése esetén is előfordulhat.
Publikálva: 2021. november 23.