Thrombophilia
A thrombophilia (kiejtése: trombofília) a trombózis kialakulásának fokozott hajlama, amit a vérképző rendszer kóros működése okoz.
A véralvadásnak vannak elősegítő és gátló tényezői a szervezetben. Thrombophilia akkor alakul ki, ha a véralvadást gátló anyagokból kevés van vagy esetleg teljesen hiányoznak, ilyenkor ugyanis nincs, ami megálljt parancsolna a vérlemezkék összetapadásának, amiből a vérrög keletkezik.
Trombózis után érdemes thrombophilia vizsgálatot végezni, hogy kiderüljön, a betegnek van‑e öröklött hajlama a trombózisra. Ez azért javasolt, mert megfelelő életmóddal megelőzhető a trombózis.
Öröklött hajlamra utaló jelek a következők:
- korábban már átélt trombózis
- ha a családban már előfordult trombózis (leginkább szülő vagy testvér esetében)
- a trombózis 40‑45 éves kor előtt történik
- a trombózis szokatlan helyen jelenik meg (pl. felkar, has, szemfenék vénája)
- a trombózis ok nélkül keletkezik, vagy önmagában trombózist nem okozó esemény váltja ki (pl. fogamzásgátló tabletta, kisebb sérülés)
- kettőnél több vetélés esetén
Szerzett hajlamot okoznak olyan körülmények és betegségek, amelyek a véralvadási funkciót is befolyásolják. Ilyen például az idős kor, a terhesség, a hosszabb ideig tartó fekvés (például baleset vagy műtét után), a daganatos betegségek, különböző máj- és vesebetegségek stb., de okozhatja akár gyógyszer mellékhatása is.
Bővebben:
- Trombofília tünetei és kezelése (HáziPatika)
- Hogyan történik a trombózishajlam szűrése? (Webbeteg)
- Trombofília szűrés (Trombózis Központ)
Publikálva: 2020. augusztus 30.

Trombózis kialakulásának számítógépes illusztrációja (www.scientificanimations.com, CC BY-SA 4.0)