Reprodukciós szám
A reprodukciós szám, vagy más néven reprodukciós ráta (röviden R) azt fejezi ki, hogy a napirenden lévő védőintézkedések és az aktuális nyájimmunitás mértéke mellett egy kórokozóval fertőzött személy az élete során várhatóan hány másik embernek adja át a fertőzést.
A valós idejű R értéket általában az előző 7 nap megbetegedési adatainak átlagából számolják. Az R értékéből jól látható, hogy épp felfutóban vagy leereszkedőben van‑e a járvány.
- Ha az R nagyobb mint 1, akkor egy beteg az élete során várhatóan egynél több embernek adja át a betegséget, azaz a járvány növekszik, a kórokozó önfenntartó módon terjed.
- Ha az R egyenlő 1‑gyel, akkor az új megbetegedések száma állandó, azaz a járvány stagnál.
- Ha az R kisebb mint 1, akkor a fertőzések száma csökken, azaz a kórokozó szép lassan magától kihal.
Az R=1 tehát egy kritikus küszöb, hiszen amíg az R ezen áll, addig a járvány nem növekszik, a kórokozó nem áll győzelemre. A járvány megfékezéséhez az R értékét 1 alá kell szorítani, hiszen ekkor kevesebb lesz az új fertőzött, mint az addigi beteg. Minél kisebbre sikerül visszaszorítani az R‑t, annál hamarabb szabadulhatunk meg a betegségtől.
Az R érték a továbbfertőzés időbeli eloszlásáról nem mond semmit, azaz ugyanakkora R érték mellett elképzelhető, hogy egy kórokozó gyorsan fertőz, majd gyorsan elveszíti a fertőzőképességét, de akár az is lehetséges, hogy hosszú időn keresztül fertőz, de egy adott időegység alatt jóval kevesebb embert. Például egy R=2 eset úgy is előfordulhat, hogy egy beteg ember már másnap megfertőz 2 másik személyt, de úgy is megeshet, hogy csak jövőre, majd tíz év múlva fertőz meg egy‑egy másik embert.
Kapcsolódó szó: R0
Publikálva: 2021. október 22.