Mortalitás
A mortalitás az a halálozási arányszám, ami megmutatja, hogy egy adott csoporton belül vagy egy adott okból hányan halnak meg.
Ezt általában egy egységes számmal fejezik ki, ami azt adja meg, hogy 1 év alatt 1000 emberből hányan halnak meg. Például ha egy betegség mortalitása 5, az azt jelenti, hogy egy éven belül 1000 emberből 5 fő halt meg ebben a kórban.
A mortalitás kiszámítása tehát úgy történik, hogy a halálesetek számát el kell osztani a népesség számával, és ezt meg kell szorozni ezerrel (például ha egy kisvárosban 10 000 lakos él, és közülük 50‑en haltak meg a szóban forgó betegségben, akkor 50 / 10 000 = 0,005, ezt megszorozva ezerrel 0,005 × 1000 = 5 a betegség mortalitása ezen a településen.
A mortalitásnak különböző típusai vannak:
- nyers halálozási arány: a halálesetek száma az összlakosság számához viszonyítva például egy országban vagy egy földrészen
- korspecifikus mortalitás: a halálesetek száma egy meghatározott életkorban, például az 5 évesnél fiatalabb gyerekek körében (gyermekhalandóság), az 1 évesnél fiatalabb gyermekek körében (csecsemőhalandóság) vagy az újszülöttek és a magzati korban lévők körében (perinatális halálozás)
- okspecifikus mortalitás: egy meghatározott okból történt halálesetek száma, például az autóbalesetben meghaltak, vagy egy adott betegségben elhunytak, vagy terhesség kapcsán történt elhalálozások (anyai halálozás)
A mortalitás kifejezés a latin mors (=halál) szóból eredő mortalitas (=halandóság) szóból származik.
Kapcsolódó szó: letalitás
Publikálva: 2020. december 5.