Megfázás
A megfázás (vagy más néven nátha) azoknak a betegségeknek a gyűjtőneve, amiket az orrban és a torokban megtapadó vírusok okoznak. Ez a leggyakoribb fertőző betegség, ami különösen az októbertől márciusig tartó, téli időszakban tombol.
Tünetei az orrfújás, tüsszögés, torokkaparás, torokfájás, enyhébb köhögés, fejfájás, levertség, végtagfájdalom, ritkábban hőemelkedés vagy láz. Ezek a tünetek nagyon hasonlóak az influenza tüneteihez, bár influenzánál általában súlyosabbak, és ritkábban járnak orrfolyással.
A megfázást több mint 200 különböző vírustörzs okozhatja, melyek közül a leggyakoribbak a különböző rhinovírusok, koronavírusok, adenovírusok és enterovírusok. Ezek a levegőben terjednek cseppfertőzéssel, tehát kétféle módon is elkaphatod:
- közvetlenül a levegőből a fertőző személyek beszéde, tüsszentése vagy köhögése útján
- a vírust hordozó személyekkel vagy tárgyakkal való érintkezés során - például kézfogással, kilincsen keresztül stb. - a szájba, az orrba vagy a szembe kerülve
Gyakori tévhit, hogy a megfázást a hideg okozza (például hogy megáztál az esőben, vagy télen egy szál pólóban kiszaladtál a postáshoz, vagy a gyerekek a hideg konyhakövön birkóztak). Ezt a hiedelmet erősítik a betegség régies megnevezései, a "meghűlés" és "megfázás" szavak is. Bár ma már tudjuk, hogy a megfázás egy vírusfertőzés, ugyanakkor az is tény, hogy a hideg idő több okból is kedvez az ilyen vírusoknak:
- ha nem öltöztél fel eléggé vagy más miatt nagyon fázol (például sportolás után leizzadva), az átmenetileg árthat az immunrendszered védekezőképességének
- hideg időben szárazabb a levegő, ami az orr és a száj nyálkahártyáját is kiszárítja, így ezek ellenálló képessége is gyengébb
- a hideg miatti szárazabb levegőben a vírusok messzebbre tudnak szállni, mert kevesebb a levegőben az apró páracseppecske, amibe beleütközve a földre pottyannak
- a kellemetlen idő miatt az emberek több időt töltenek zárt térben, egymással összezsúfolva (különösen a gyerekek az óvodákban és az iskolákban)
A megfázást nem lehet gyógyítani, legfeljebb a tüneteit enyhíteni. A betegek jellemzően 4‑10 nap alatt kezelés nélkül is maguktól meggyógyulnak, de egyes tünetek akár három hétig is elhúzódhatnak.
A betegség megelőzésére szintén nincs semmilyen praktika, csak a fokozott higiéniai szokások, azaz a gyakori kézmosás, az orrot és szájat is takaró arcmaszk viselése és a potenciálisan fertőző személyek elkerülése. Ha valaki megfázott, lehetőleg maradjon otthon, már csak azért is, mert az első napokban fertőzi leginkább a környezetét.
A megfertőződés, illetve a felgyógyulás nem nyújt védettséget a betegséget okozó vírusokkal szemben. Egy felnőtt ember évente átlagosan 2‑4 alkalommal, a gyerekek pedig akár 6‑12‑szer is áteshetnek rajta, ám ettől nem válnak védetté a megfázással szemben.
Szinonimái: nátha, meghűlés, heveny orr‑garatgyulladás
Bővebben:
Publikálva: 2022. január 17.

A megfázás leggyakoribb okozói a megbetegedések 30-80%-áért felelős rhinovírusok (Thomas Splettstoesser, CC BY-SA 4.0)