Mantra
1.
A mantra eredeti jelentése szerint olyan szótag, szó vagy rövid szöveg, ami a vallások hívői szerint mágikus erővel rendelkezik.
Például a leghíresebb mantra a Hare Krisna, amivel a hinduk megélik az Isten iránti szeretetüket és odaadásukat, és amivel megtisztítják lelküket a negatív érzelmektől.
A mantra kifejezés a szanszkrit man (=gondolkodni) és a tra (=felszabadulás) szavak összefonódásából ered, utalva arra, hogy ezek a fohászok felszabadítják az elmét azáltal, hogy a meditáló személy kilép az anyagi világ keretei közül, elméje lecsillapodik, és Istenhez szól. A hinduizmus és a buddhizmus szerint a mantrák az istenek energiáinak hangbeli formái, amik megtisztítják az emberi tudatot az anyagi világ káros hatásaitól.
Bővebben: Mi a mantra jelentése? (Bharata Kultúrtér)
2.
A mantra a hétköznapi szóhasználatban két dolgot is jelenthet:
- olyan varázsige jellegű, bátorító szöveg, ami - akár magadban, akár hangosan mondogatva - erőt ad a nehéz helyzetekben (pl. "aki mer, az nyer" vagy "a pozitív hozzáállás fél siker" stb.)
- olyan mottószerű jelmondat vagy idézet, ami tömör formában kifejezi valakinek az életelvét, az értékrendjét (pl. "Az élet a komfortzónád szélén kezdődik." vagy "A végtelenhez mérve szinte nem is létezünk." stb.)
Kapcsolódó szó: mantrázás

Buddhista mantra vésett szövege