FSC
Az FSC a Forest Stewardship Council (magyarul Erdőgondnoksági Tanács) rövidítése, ami egy 1993‑ban alapított nemzetközi szervezet a fenntartható erdőgazdálkodás támogatására szerte a világon, kiemelt figyelemmel a fokozottan veszélyeztetett északi erdők és dél-amerikai esőerdők védelmére.
A fenntartható erdőgazdálkodás olyan törekvéseket ír elő, mint például a természetes erdők megőrzése illetve védett területté nyilvánítása, a ritka és veszélyeztetett növényfajok védelme, a tarvágás beszüntetése, az erdők szántóföldekké alakításának tilalma, a telepítés helyszínéhez megfelelő fafajok ültetése, a kémiai növényvédő szerek használatának mellőzése, génmanipulált növények termesztésének tilalma, az erdőkben dolgozó munkások jogainak betartása stb.
Az egyes termékek csomagolásán lévő FSC logó azt jelzi, hogy az előállításhoz használt fa- vagy egyéb anyag olyan helyről származik, ami megfelel a szervezet környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi szabványainak.
Az FSC tanúsítványt a cégek önkéntes alapon kérvényezhetik a felelős termelés igazolására. Ilyenkor egy FSC által megbízott külső, független szervezet erdőellenőrzést végez, és ha a gazdálkodás megfelel az elvárásoknak, a cég használhatja az FSC címkét a termékein. A címke használatához évente meg kell újítani az minősítést, amihez természetesen folyamatosan meg kell felelni az FSC szabályainak. A tanúsítvány megújításáért éves díjat kell fizetni, ami azért éri meg a cégnek, mert ezzel jelzi a vásárlók felé az erdők fenntartható felhasználása melletti elköteleződését, illetve ezzel megadja a lehetőséget a fogyasztóknak a környezet- és emberbarát üzletpolitika támogatására.
Az FSC hivatalos honlapja: fsc.org
Publikálva: 2021. november 14.

Az FSC tanúsítvány jele