Fegyverkezési verseny
A fegyverkezési verseny azt jelenti, hogy két vagy több ország egyre több és erősebb fegyvert gyárt és állít hadrendbe, hogy jobban felkészüljenek egy esetleges konfliktusra vagy háborúra, illetve elrettentsék egymást annak elindításától.
A fegyverkezési verseny többnyire ellenségeskedéshez és a feszültségek növekedéséhez vezet a résztvevő országok között.
Általában akkor kezdődik, ha az egyik ország úgy érzi, hogy a másik ország fegyveres erőforrásai túl nagyok vagy túl veszélyesek ahhoz, hogy biztonságban érezze magát. Ez gyakran vezet egy ciklusba, amelyben az egyik ország fegyverkezni kezd, hogy felvegye a versenyt, és aztán a másik ország is fegyverkezik, hogy a korábbi előnyét visszaszerezze, vagy mert most ő látja úgy, hogy a másik túl nagy előnyre tett szert.
Példák a fegyverkezési versenyre:
- A hidegháború alatt az Egyesült Államok és a Szovjetunió között a fegyverkezési verseny folyt. Mindkét ország rengeteg pénzt költött arra, hogy nukleáris fegyvereket és más katonai erőforrásokat gyártsanak.
- Az ázsiai régióban jelenleg is folyik egy fegyverkezési verseny, itt az Egyesült Államok és szövetségesei, Japán és Dél-Korea állnak szemben Kínával és Oroszországgal, illetve harmadik félként Észak-Korea is részt vesz a fegyverkezésben.
A kifejezést néha átvitt értelemben is használják, például két élőlény egymással szemben folytatott koevolúciójára.
Publikálva: 2023. április 5.