Érzékenyítés
Az érzékenyítés olyan elvi felvilágosítás vagy gyakorlati nevelés, aminek célja, hogy valaki könnyebben elfogadja azokat az embereket, akik különböznek tőle vagy eltérnek a megszokottól.
Az emberek érzékenyítésére olyan szinteken van szükség, ahol a kisebbséghez tartozók lenézéssel, megbélyegzéssel, kiközösítéssel szembesülnek:
- messziről is jól látható ismertetőjegyek (pl. bőrszín, elhízás, szőke haj, testi fogyatékosság, tetoválás stb.)
- egy találkozás vagy egy párbeszéd során észrevehető tulajdonságok (pl. szellemi fogyatékosság, dadogás)
- alaposabb megismerés után feltáruló jellemvonások vagy élethelyzetek (pl. más vallás, modell szakma, homoszexualitás, büntetett előélet stb.)
Az érzékenyítés annyiban több, mint egy egyszerű tájékoztatás, hogy nem csupán ismereteket ad át, hanem a hozzáállás és a viselkedés megváltozását célozza. Az érzékenyítés során tehát egy jó szándékú befolyásolás történik annak érdekében, hogy az emberek figyelmesebbek, együttérzőbbek, elfogadóbbak legyenek embertársaik iránt.
Ha az érzékenyítés sikeres, az emberek nyitottabbak lesznek a másik felé, felismerik a saját előítéleteiket, és tudatosan figyelmen kívül tudják hagyni azokat. Ideális esetben pedig természetesnek veszik, hogy vannak tőlük különböző adottságú vagy tőlük eltérő életet élő emberek, akik emberiességi szempontból ugyanolyanok, mint ők.
Bővebben: Szociális érzékenyítés (Wikipédia)
Publikálva: 2022. szeptember 25.

Az érzékenyítés célja az elfogadás erősítése