Epigenetika
Az epigenetika az a tudományág, ami azzal foglalkozik, hogy az örökölt tulajdonságok érvényesülésére hogyan hatnak a környezeti hatások.
Ilyen környezeti hatás például a táplálkozás, a mozgás, a higiénia, az alvás, az élet során elkapott fertőzések, a pszichológiai hatások és számos egyéb környezeti és viselkedéses tényező.
Ezek a külső hatások a gének működését úgy befolyásolják, hogy a DNS nukleotid-sorrendjét nem változtatják meg, ám a DNS kémiai szerkezetét módosítják, például a kromoszómák hosszának változtatásával vagy egy gén működésének ki-be kapcsolásával.
Az epigenetika két területen vizsgálódik:
- a környezeti hatások miképpen hatnak az egyénre, aki a hatásokat átéli (például az alultápláltság vagy az elhízás hogyan formálja az emésztésért felelős gének működését)
- a szülőket ért környezeti hatások milyen változásokat okoznak a gyerekeikben (például a háborús területen kihordott terhesség hogyan befolyásolja a gyermek szorongásának szintjét)
Az epigenetika szó a görög epi- (= valami feletti, valamin túli) előtag és a genetika (azaz az öröklés tudománya) szó összekapcsolásából származik, utalva varra, hogy az epigenetikai változások nem az öröklődés útján, hanem azon felül érvényesülnek.
Publikálva: 2020. október 26.