Demokrácia
A demokrácia az a politikai rendszer, amiben a hatalom a nép által megválasztott képviselők kezében van, akik azt a következő választásig gyakorolják.
A demokrácia megvalósulásának 3 alapfeltétele:
- titkos választások megrendezése
- egyenlő választójog biztosítása
- az ellenzék tevékenységének akadálytalan szabadsága (aminek része az is, hogy a választáson többé-kevésbé azonos feltételekkel és lehetőségekkel indulhatnak, mint a hatalmon lévő párt)
A tágabban értelmezett, nyugati típusú demokrácia további ismérvei:
- jogegyenlőség, azaz amikor a nép minden tagjának egyenlő jogai, lehetőségei és kötelességei vannak (ezáltal érvényesül a szabadság és az egyenlőség eszméje)
- az emberi jogok, azaz a legalapvetőbb személyes szabadságjogok betartása
- jogállamiság, azaz a jog tekintélye, ahol a maga a hatalom is jogi korlátok közé van szorítva
- a hatalommal való visszaélés korlátozása
- hatalommegosztás, azaz a törvényhozó parlamenti képviselők, a végrehajtó kormány és a független bíróság elkülönítése
- többpártrendszer, azaz több párt egyidejű létezése és versengése
- az állam vezetői számadással tartoznak a népnek a tevékenységükért
- a nép félelem nélküli közéleti-politikai fellépése és a közügyekben történő aktív részvétele (enélkül könnyen úgy alakul, hogy a tényleges hatalmat egy kormányzati elit gyakorolja)
- a civil társadalom zavartalan működése
- a közvélemény hatékony és jelentőségteljes szerepe
- a nép politikai felkészültsége és józan ítélőképessége
- az állampolgárok hajlandósága arra, hogy saját egyéni érdekeiket háttérbe szorítsák a közösség érdekei javára
A hétköznapi életben, egy szűkebb közösségen belül a demokrácia azt jelenti, hogy mindenkinek a véleménye egyenértékű és fontos, ami miatt nem érhet senkit támadás. Ha például egy munkahely dolgozói vagy egy horgászegyesület tagjai között demokrácia van, akkor azt valahogy úgy kell érteni, hogy meghallgatják egymást, odafigyelnek egymásra, és mindenkivel megpróbálnak egyetértésre jutni.
A demokrácia szó a görög démos (=nép) és kratos (=hatalom) szavak összefonódásából ered. A magyar nyelvbe a német és a francia nyelv közvetítette a francia forradalom idején.
Szinonimái: népuralom, néphatalom, népképviseleti jogállam
Ellentétei: autokrácia vagy más néven önkényuralom (az egyén uralma), diktatúra (erőszakra és elnyomásra épülő önkényuralom), monarchia (öröklődő és élethosszig tartó egyeduralom), oligarchia (egy kizsákmányoló szűk csoport hatalma), arisztokrácia (a felsőbb réteg hatalma).
Bővebben:
Kapcsolódó szó: kompetitív autoriter rendszer
Publikálva: 2021. december 1.

Minél zöldebb, annál demokratikusabb, minél sötétebb vörös, annál kevésbé demokratikus országok a The Economist 2020-as felmérése szerint (JackintheBox, CC BY-SA 4.0)