Colemak
A Colemak az általánosan használt QWERTY billentyűzetkiosztás alternatívája, amit úgy fejlesztettek ki, hogy minél gyorsabban lehessen gépelni rajta.
A QWERTY kiosztás még az írógépek korában terjedt el. Kialakításakor nem az volt a cél, hogy egy jól használható, gyors gépelésre alkalmas billentyűzetet készítsenek, éppen ellenkezőleg, a gyakran együtt használt betűket igyekeztek távol helyezni egymástól, hogy az írógép mechanikája ne akadjon össze a gyors gépelés során. A kiosztás ennek ellenére fennmaradt, mert a legtöbb ember korábban már megtanulta a használatát, és emiatt nehéz lett volna később váltani.
A Colemak kiosztás előnye, hogy gyorsabb gépelést tesz lehetővé, kevesebb gépelési hibával, valamint csökkenti az ismétlődő megterhelés okozta sérülés esélyeit, hátránya viszont, hogy hosszabb folyamat lehet rendesen megtanulni a használatát, és ez idő alatt jóval lassabban gépel az ember, mint a már megszokott billentyűzetkiosztáson. Bár aki megszokta a Colemak kiosztást, az továbbra is tud a hagyományos QWERTY billentyűzeten gépelni, az általában lassabban megy neki, mint mielőtt átállt volna a Colemakra.
A legnépszerűbb QWERTY alternatívához, a Dvorakhoz képest a Colemak előnye, hogy egyes mérések szerint gyorsabb gépelést tesz lehetővé, valamint könnyebb a QWERTY után megtanulni, mert kevesebb különbség van a két kiosztás között, valamint a népszerű billentyűkombinációkhoz használt billentyűk is a helyükön maradtak.
A QWERTY‑vel ellentétben ez a kiosztás nem az egymás után álló billentyűkről, hanem megalkotójáról, Shai Colemanról kapta a nevét, a szót úgy változtatva meg, hogy a vége azonos legyen a Dvorak végével.
Publikálva: 2022. szeptember 14.

Colemak billentyűzetkiosztás (Wikipedia, CC BY-SA 3.0)